دیدار معاون سیاسی ریاست الوزراء با سفیر جاپان

دیدار معاون سیاسی ریاست الوزراء با سفیر جاپان

محترم مولوی عبدالکبیر معاون سیاسی ریاست الوزراء امارت اسلامی افغانستان امروز تاکایوشی کورومایا سفیر جاپان در کابل، دیدار نمود.

ابتدا آقای تاکایوشی کورومایا بخاطر تلفات و خسارات ناشی از سیلاب های اخیر در ولایات مختلف افغانستان ابراز تأسف کرد.

وی بر گسترش مناسبات مثبت افغانستان و جاپان تاکید کرد و گفت که مبارزه با فساد و مواد مخدر، ثبات اقتصادی و تامین امنیت سرتاسری در افغانستان از سوی امارت اسلامی پیشرفت های بزرگ اند و مقامات جاپانی این پیشرفت ها و دستآوردها را تقدیر می‌کنند.

آقای تاکایوشی کورومایا با یادآوری از کمک اخیر ۶.۹ میلیون دالری جاپان به افغانستان گفت که توکیو به همکاری با افغانها متعهد است و برای جلوگیری از حوادث طبیعی با ادارات مربوطه به تماس است تا افغان ها از تجارب جاپان استفاده نمایند.

سفیر جاپان در کابل از کمک های کشورش در زمینه تداوی معتادین مواد مخدر و کشت بدیل یادآوری نمود و گفت که عدم حضور دیپلوماتیک کشورهای غربی در افغانستان باعث این گردیده که آنان در مورد تغییرات مثبت در افغانستان آگاهی نداشته باشند، مناسب این است که جامعه بین‌المللی به گونه مستقیم با امارت اسلامی روابط داشته باشد.

آقای تاکایوشی کورومایا با اشاره به نشست آینده دوحه در مورد افغانستان، گفت که جامعه بین‌المللی می خواهد از طریق گفتگو برای مشکلات افغانستان راه حل را جستجو نماید.

سپس محترم مولوی عبدالکبیر معاون سیاسی ریاست الوزراء از کمک های جاپان به افغانستان تشکر کرد و گفت که نظر مثبت توکیو در رابطه به افغانستان باعث آن شده است که میان امارت اسلامی و جاپان تعامل خوب و مناسبات مثبت به میان آید.

محترم‌ مولوی عبدالکبیر بر توسعه مناسبات در بخش های سیاسی، فرهنگی و تعلیمی میان کابل و توکیو تاکید کرده، گفت که امارت اسلامی علاقمند است در خصوص پیشرفت افغانستان، کاهش میزان آسیب های ناشی از حوادث طبیعی‌و توسعه، از تجارب جاپان استفاده نماید.

معاون سیاسی ریاست الوزراء افزود که امارت اسلامی با حمایت مردم توانسته است امنیت را کاملاً در افغانستان تامین، پروژه های بزرگ را آغاز و پیشرفت های زیادی داشته باشد. همچنان امارت اسلامی به حیث حکومت مسئول در تلاش حل مشکلات مردم است و خواستار تعامل مثبت و روابط گسترده با جهان می باشد.

محترم مولوی عبدالکبیر در اخیر صحبت هایش گفت که با موجودیت یوناما در کابل، در حالیکه حکومت مرکزی حاکم است و جنگ وجود ندارد، امارت اسلامی با تعیین نماینده خاص موافق نیست.#